Finał projektu uczącego tolerancji i empatii

18 października w Lubuskim Teatrze odbył się finał projektu pod hasłem Kujon! Mak! Nerd! Żart czy hejt? Celem tej akcji było rozpoznawanie i przełamywanie stereotypów i związanych z nimi szkodliwych zjawisk (hejtu, mowy nienawiści, nietolerancji), a także otwieranie się na innych, ćwiczenie empatii. Wśród szkół, które stały się promotorami tak potrzebnych i cenionych w dojrzałych demokracjach wartości, znalazły się: I Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych. W ramach projektu realizowane były – z udziałem zarówno nauczycieli, pedagogów, wykładowców, jak i młodzieży szkolnej – zajęcia warsztatowe, które odbywały się i w teatrze, i w szkole. Uczestnicy warsztatów pracowali w trzech grupach: językowej, filmowej i medialnej. Naszą szkołę reprezentowała klasa 1Ta pod opieką pani Agnieszki Piątkowskiej.

Podczas spotkania podsumowującego projekt poszczególne grupy prezentowały wnioski z zajęć. Dostrzeżono np., że od tzw. beki do hejtu droga bywa krótka. Zauważono też, że inteligentna, dowcipna krytyka czyichś wad nie powinna przeradzać się w okrutny, nienawistny atak na człowieka (dokonany tylko dlatego, że adresat hejtu jest od nas inny). Te zrodzone w toku warsztatowych dyskusji spostrzeżenia zostały uzupełnione uwagami prof. Magdaleny Steciąg. Prelegentka – pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego – przybliżyła uczestnikom projektu zagadnienie bliskie młodym sercom, czyli… język współczesnej młodzieży dotyczący miłości i sposobów jej wyrażania. Jakże dobrze byłoby tym językiem – mową dobrych i wrażliwych serc – zastąpić obelgi, pomówienia, wulgaryzmy typowe dla hejtu czy mowy nienawiści…

Na samych rozważaniach spotkanie wieńczące projekt się jednak nie zakończyło. Po konferencji odbył się bowiem barwny happening. Przy grze bębnów, wśród życzliwych uśmiechów i festiwalu kolorów uczestnicy pokazywali, że więcej nas łączy niż dzieli.
Więcej na:
http://www.zachod.pl/radio-zachod/cienka-granica-miedzy-zartem-a-hejtem-projekt-gadajace-glowy-podsumowany/
http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/zielona-gora/g/kujon-mak-nerd-zart-czy-hejt-zielonogorska-mlodziez-rozprawia-sie-z-nienawiscia,12592620,25974924/
http://rcak.pl/2017/09/19/kujon-mak-nerd-zart-czy-hejt/

 




<<

  Copyright © 2001-2024 Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych
ZSEIS Group - Krystian Chrystowicz, Kajetan Hryńczuk, opiekun mgr Mariusz Kmiećkowiak

Odwiedziło nas już  osób.  

                Valid XHTML 1.0 Transitional   Poprawny CSS!   Statystyka serwera  Webmail 
Praca dla absolwenta
Drogi Absolwencie ELEKTRONIKA!
Jeśli ukończyłeś szkołę i szukasz stałej lub wakacyjnej pracy, zapoznaj się z ofertami lokalnych pracodawców.
Kliknij i zobacz aktualne oferty pracy

Zapraszamy firmy do współpracy i partnerstwa z naszą szkołą




TO MIEJSCE NA WASZĄ REKLAMĘ!!!!






Seco/Warwick
13 stycznia 2016r podpisaliśmy z firmą SECO/WARWICK porozumienie o współpracy. Firma obejmie patronatem nową pracownię dydaktyczną - sterowania PLC. Otwarcie pracowni planujemy pod koniec marca.

POLAND, RUSSIA, GERMANY, FRANCE,USA, INDIA, CHINA
SECO/WARWICK jest technologicznym liderem innowacyjnych rozwiązań do obróbki cieplnej metali. Specjalizacja firmy obejmuje rozwiązania typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowanie wymienników ciepła i metalurgii próżniowej.
Grupa SECO/WARWICK to 10 spółek na 3 kontynentach z klientami w 70 krajach. Grupa dostarcza standardowe lub dedykowane, supernowoczesne urządzenia i technologie do obróbki cieplnej do czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej, recyklingowej, energetycznej włącznie z atomową, wiatrową, paliwową i słoneczną oraz produkcji: stali, tytanu i aluminium.
Z podpisaniem dokumentu o współpracy wiąże się szereg korzyści: praktyki, szkolenia dla uczniów w szkole i w siedzibie firmy - wycieczki dydaktyczne, staże i doposażenie pracowni - pracownia patronacka.
Partnerzy